Wiosenne spotkanie z poezją Danuty Olczak

 

W dniu 23 marca naszą szkołę kolejny raz odwiedziła poetka Danuta Olczak. Spotkanie odbyło się w ramach jej autorskiego projektu „Cztery pory roku w poezji”. Poetka uwielbia porównania do przyrody. Uważa je za interesującą formę przekazu. Wszyscy jesteśmy związani z przyrodą, a pory roku są inspirującymi symbolami etapów życia człowieka. Spotkanie wiosenne było okazją do podsumowania projektu.

Poetka Danuta Olczak pochodzi z Lubelszczyzny. W naszym mieście żyje i tworzy od ponad 40 lat. Wydała jedenaście tomików, napisała wiele artykułów prasowych, felietonów, opowiadań. Zdobyła wiele prestiżowych nagród w ogólnopolskich konkursach poetyckich oraz innych odznaczeń. Publikuje w prasie regionalnej i ogólnopolskiej. Odbyła  ponad 200 spotkań autorskich w szkołach i bibliotekach.

    Wśród wiosennej dekoracji, uczniowie czytali wiersze Danuty Olczak. Autorka interesująco opowiadała o pasji literackiej i dzieleniu jej z innymi, o tajemnicy tworzenia poezji. Zachęcała młodzież do odwagi, wytyczania celów, zaufania do samego siebie, które jest sekretem sukcesu. Prosiła, aby być dumnym z historii swego życia, bo ona nas kształtuje i rozwija. To nasze miejsce na ziemi, istnienie tu i teraz, czas, który został nam podarowany, aby uczynić coś dobrego i ważnego. Podzieliła się również wrażeniami z wyjątkowego wydarzenia na twórczej drodze. Otóż podczas podróży po Grecji w 2019 r., gdy znalazła się w starożytnym,  kamiennym teatrze w Epidauros (na Peloponezie), odważne recytowała tam swoje wiersze.

Danuta Olczak powiedziała: „Wiosna i poezja mają ze sobą dużo wspólnego: inspirują, obdarzają pięknem, koją zmęczenie, przynoszą  radość i nadzieję. A wiersze są jak kwiaty. Dziś chcę wam ofiarować jak najwięcej tych kwiatów z poetyckiego bukietu wiosny”.

Podsumowując cykl spotkań, poetka przypomniała najważniejsze przesłania jakie przynosi każda pora roku. Na zakończenie spotkania konińska poetka ofiarowała własnoręcznie wykonany plakat – jako podziękowanie za miłą i owocną współpracę Zespołem Szkół Technicznych.

W spotkaniu wzięła udział klasa 1TP.

 

 

 
Share This
Skip to content