Przedmioty rozszerzone: j. angielski.
Uzyskane kwalifikacje:
MEC.08. Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi. MEC.10. Organizacja i wykonywanie prac spawalniczych.Cykl nauki: 5 lat.
Dlaczego technik spawalnictwa?
Jesteś młodym człowiekiem, który chce zdobyć zawód, na który istnieje duże zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy, na dodatek zaliczany do zawodów o szczególnym znaczeniu dla rozwoju polskiego przemysłu? Jesteś osobą gotową do nabywania nowych umiejętności, by później bez trudu zyskać zatrudnienie w Polsce, czy też za granicą? Jeśli tak, to kierunek technik spawalnictwa będzie w Twojej sytuacji doskonałym wyborem. Oczekiwać będą na Ciebie liczne oferty z zakładów przemysłowych i rzemieślniczych, w których będziesz mógł wykazać się sumiennością, zdolnością koncentracji uwagi na zadaniu, cierpliwością, a zajęcie to zapewne stanie się zarazem Twoją pasją.
Bez trudu znajdziesz pracę w:
Czego się nauczysz?
Dowiesz się, jak się przygotowuje elementy do spawania oraz sprawdza ich jakość. Będziesz potrafił dobierać odpowiednie materiały spawalnicze, takie jak elektrody czy druty spawalnicze. Nauczysz się wykonywać spawy przy użyciu różnych metod spawalniczych (np. MIG, MAG, TIG, elektrycznym łukiem, w zależności od rodzaju materiału oraz wymaganej wytrzymałości spawu. Przekonasz się, jak przeprowadza się kontrole jakości, w tym inspekcje wizualne i pomiarowe.
Opuścisz naszą szkołę z umiejętnościami przygotowania dokumentacji technicznej, w tym rysunków, schematów i instrukcji dotyczących wykonywania spawów. Będziesz osobą przygotowaną do tego, by w swoim miejscu pracy zajmować się również konserwacją i naprawą urządzeń spawalniczych. Posiądziesz wiedzę z zakresu przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, stosowania odpowiednich środki ochrony osobistej, takie jak maski spawalnicze, rękawice czy odzież ochronną.
Nasz program nauczania realizowany jest w specjalistycznych pracowniach wyposażonych zgodnie z wytycznymi Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, co zostało potwierdzone certyfikatami pozwalającymi na przeprowadzanie egzaminów zawodowych w szkole oraz CKZ w Koninie. Praktyka zawodowa odbywa się u pracodawców w wymiarze 280 godzin, realizowanych w trzeciej i czwartej klasie.
Tytuł technika i co dalej?
Oczywiście uzyskanie tytułu technika spawalnictwa może być dopiero początkiem Twojej edukacji. Jako absolwent technikum możesz wkroczyć na rynek pracy, ale też kontynuować naukę na studiach wyższych, m.in. na kierunkach: mechanika i budowa maszyn, inżynieria materiałowa, automatyka i robotyka, mechatronika, transport, budownictwo, energetyka itp.