Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polske niepodległości

10 listopada 2021 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Akademia przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale i wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku poprzez zaśpiewanie pieśni. Uczniowie odśpiewali utwory patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

 

Na pierwszym planie dwie dziewczynki w strojach galowych prowadzące uroczystość. Po prawej stronie grupa młodzieży tworząca chór. W głębi fragment dekoracji i tematyczna gablota. Pod nią stolik z lampionem i bukietem białoczerwonych kwiatów.

To Święto sprawia, że w zabieganym życiu zatrzymujemy się  na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Pod koniec uroczystości nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. W dniu poprzedzającym Narodowe Święto Niepodległości, tj. 10 listopada, punktualnie o godzinie 11:11, uczniowie wraz z nauczycielami, zaśpiewali 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Jest to polska pieśń patriotyczna z 1797 roku, która od 27 lutego 1927 roku jest oficjalnym hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Na zdjęciu są uczniowie przedstawiciele chóru, którzy odśpiewali pieśni patriotyczne z okazji Święta Niepodległości. W tle znajduje się gazetka poświęcona Ojcom Niepodległości oraz mapy z tego okresu i stare fotografie żołnierzy.
Share This
Skip to content