Dziś Zespół Szkół Technicznych w Koninie przeżywa niezwykły dzień - Jubileusz 60-lecia, który jest okazją do wspominania tego, co było, pochylenia się nad teraźniejszością i snucia wizji przyszłości.
Do 2019 roku Zespół Szkół Technicznych mieścił się przy ul. Kolskiej 1, gdzie kształceni byli profesjonaliści w zawodach: odlewnik, walcownik, automatyk, elektryk, elektronik, stolarz, kucharz, mechanik, cukiernik oraz wielu innych. Po ukończeniu nauki zasilali lokalny rynek pracy, znajdując zatrudnienie w największych zakładach przemysłowych Konina. Była to pierwsza szkoła w mieście, do której doprowadzono Internet, a kilkanaście lat później Internet światłowodowy.
W 2008 roku szkole nadano imię Marii Skłodowskiej-Curie, a w roku 2019 placówka została przeniesiona do budynku przy ul. Płk. Witolda Sztarka 2.
Lokalizacja oraz otoczenie szkoły pozwalają na przeprowadzenie wybranych lekcji w plenerze. Kontakt z naturą rozbudza ciekawość i zachęca uczniów do aktywnego działania.
W 2019 roku szkoła wzbogaciła się o dwie pracownie fryzjerskie, dwie informatyczne oraz pracownię mechaniczną. Stanowią one jednocześnie ośrodki egzaminacyjne w zawodach: technik informatyk, technik programista i technik usług fryzjerskich. Utworzenie nowych pracowni zawodowych to ważny krok do zapewnienia wszechstronnego i nowoczesnego wykształcenia.
W roku 2020 uzyskaliśmy dofinansowanie na wyposażenie pracowni informatycznych z projektu: „Inwestowanie w rozwój infrastruktury kształcenia zawodowego”. Nowoczesne laptopy, programowalne klocki lego oraz roboty Dobot w pracowniach informatycznych stanowią cenny zasób edukacyjny, który przyczynia się do podniesienia jakości nauczania oraz przygotowania uczniów do wyzwań technologicznych współczesnego świata.
Na bieżąco modernizujemy infrastrukturę sieci informatycznej w budynku. Administrują nią nauczyciele przedmiotów zawodowych informatycznych oraz uczniowie klas branży informatycznej.
Jako pierwsi w regionie utworzyliśmy kierunki nauczania: technik informatyk, technik ochrony środowiska oraz technik programista.
W 2023 roku w porozumieniu z Akademią Nauk Stosowanych w Koninie powstała klasa akademicka o profilu automatyka i robotyka.
Pierwsze zajęcia z wykorzystaniem skanera 3d przeprowadził mgr inż. Rafał Bajdek – absolwent technikum informatycznego w Zespole Szkół Technicznych w Koninie, a obecnie pracownik dydaktyczny Akademii Nauk Stosowanych w Koninie.
Jesteśmy jedyną szkołą w Koninie oraz powiecie konińskim, która kształci uczniów w zawodzie Technik usług fryzjerskich.
Świadcząca usługi fryzjerskie Spółdzielnia Uczniowska "Włosomaniacy" stanowi interesującą inicjatywę, realizowaną przez młodzież w szkole, która wspiera ich rozwój osobisty i zawodowy.
Szkoła to nie tylko nauka… Organizacja wycieczek zawodowych i krajoznawczych stanowi istotny element wzbogacający proces edukacyjny oraz rozwój osobisty uczniów. Wycieczki zawodowe pozwalają młodzieży na bezpośrednie zapoznanie się z realiami pracy w różnych branżach, a wycieczki krajoznawcze umożliwiają odkrywanie nowych miejsc, poznawanie historii i kultury.
Zakład produkcyjny Volkswagen Group Polska we Wrześni umożliwił naszym uczniom zwiedzenie automatycznej linii produkcyjnej pojazdów samochodowych. Fabryka ta oferuje możliwość zobaczenia procesu produkcji samochodów na własne oczy. Młodzież mogła z bliska obserwować pracę robotów i osób montujących poszczególne części pojazdów. Uczniom przedstawiono przemysł motoryzacyjny, informatykę i robotykę w przemyśle oraz technologie wykorzystywane w produkcji nowoczesnych pojazdów.
Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszą się turnieje gier komputerowych. Wirtualne zmagania rozwijają umiejętności strategiczne, uczą pracy w zespole, doskonalą manualną obsługę komputera. Turnieje organizujemy w szkole, a ponadto najlepsza uczniowska drużyna wzięła udział w turnieju LOL, którego gospodarzem była ANS w Koninie.
„Noc zawodowców” to promocja szkolnictwa zawodowego, w szczególności zawodów z branży informatycznej, mechanicznej oraz beauty.
Organizacja warsztatów fryzjerskich i informatycznych w ZST w Koninie dla młodzieży szkół podstawowych umożliwia naszym uczniom zdobywanie praktycznych umiejętności w zawodzie. Nasi młodzi goście mogą zaobserwować, na czym polega praca w wybranym zawodzie.
Wykonanie fryzury to nie tylko umiejętność techniczna, ale także wyraz artystycznej wrażliwości. Konkurs „Złote Nożyczki” może zachęcić uczniów do eksperymentowania z różnymi stylami i kreatywnego podejścia do stylizacji włosów.
Od grudnia 2023 roku nasza szkoła gości w swoich murach podopiecznych ze świetlicy środowiskowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Koninie. Z okazji Dnia Kobiet uczennice klas fryzjerskich pokazały, na czym polega zawód fryzjera, wykonując ciekawe stylizacje, a z okazji „Dnia Bajek” wykonały bajkowe fryzury dzieciom z Przedszkola nr 1 w Koninie.
Wolontariat stanowi doskonałą formę edukacji poza szkołą, pozwala młodzieży zdobywać praktyczne doświadczenie i wiedzę na temat rzeczywistych problemów społecznych oraz różnorodnych form pomocy. Od wielu lat uczniowie ZST w Koninie wspomagają WOŚP i organizacje pożytku publicznego.
Udział w sporcie rozwija umiejętności fizyczne, takie jak siła, wytrzymałość, zręczność i szybkość, co jest istotne dla ogólnego zdrowia i samopoczucia. Nasi uczniowie wielokrotnie zdobywali nagrody, biorąc udział w zawodach sportowych.
Europejski Tydzień Sportu, który odbywał się we wrześniu 2023 roku, był doskonałą okazją, aby na zaproszenie ZST w Koninie przyjechała Marta Walczykiewicz. Multimedalistka mistrzostw świata, Europy i Polski w kajakarstwie przeprowadziła razem z grupą uczennic specjalny zestaw ćwiczeń wzbogacony o starannie przygotowany podkład muzyczny.
Z okazji Jubileuszu 60-lecia ZST w Koninie, w naszej szkole odbyły się Zawody siłowe. Patronat nad imprezą objęła firma Pan Łącznik. W zmaganiach wzięło udział 6 szkół z Konina, a rywalizowano w trzech konkurencjach dla dziewcząt i chłopców.
Dzięki współpracy z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie nasi uczniowie wyjadą na staże i praktyki zawodowe w ramach programu Erasmus. Natomiast współpraca z 33 Jednostką Lotnictwa Transportowego w Powidzu zaowocuje wycieczką zawodową dla uczniów klas o profilu informatycznym i mechanicznym, mającą na celu zapoznanie z pracą jednostki wojskowej.
Nasze plany to również specjalizacja branży informatycznej w dziedzinie sztucznej inteligencji, w branży mechanicznej skoncentrowanie się na napędach proekologicznych, odpowiadających potrzebie rozwoju bardziej zrównoważonych technologii, ograniczających emisję szkodliwych substancji i promujących ekologię.
Dyrekcja i społeczność Zespołu Szkół Technicznych w Koninie serdecznie dziękują wszystkim sponsorom za życzliwość, bezinteresowną pomoc oraz za wniesiony wkład w dotychczasową działalność NASZEJ PLACÓWKI Niech nasza wspólna droga będzie owocna i pełna sukcesów.