• 2024-04-17
  • Elżbieta Szczerbiak, Adam Augustyniak

Dziś Zespół Szkół Technicznych w Koninie przeżywa niezwykły dzień  - Jubileusz 60-lecia, który jest okazją do wspominania tego, co było, pochylenia się nad teraźniejszością i snucia wizji przyszłości.

Dziś Zespół Szkół Technicznych w Koninie przeżywa niezwykły dzień - Jubileusz 60-lecia, który jest okazją do wspominania tego, co było, pochylenia się nad teraźniejszością i snucia wizji przyszłości.

Do 2019 roku Zespół Szkół Technicznych mieścił się przy ul. Kolskiej 1, gdzie kształceni byli profesjonaliści w zawodach: odlewnik, walcownik, automatyk, elektryk, elektronik, stolarz, kucharz, mechanik, cukiernik oraz wielu innych. Po ukończeniu nauki zasilali lokalny rynek pracy, znajdując zatrudnienie w największych zakładach przemysłowych Konina. Była to pierwsza szkoła w mieście, do której doprowadzono Internet, a kilkanaście lat później Internet światłowodowy.

Do 2019 roku Zespół Szkół Technicznych mieścił się przy ul. Kolskiej 1, gdzie kształceni byli profesjonaliści w zawodach: odlewnik, walcownik, automatyk, elektryk, elektronik, stolarz, kucharz, mechanik, cukiernik oraz wielu innych. Po ukończeniu nauki zasilali lokalny rynek pracy, znajdując zatrudnienie w największych zakładach przemysłowych Konina. Była to pierwsza szkoła w mieście, do której doprowadzono Internet, a kilkanaście lat później Internet światłowodowy.

W 2008 roku szkole nadano imię Marii Skłodowskiej-Curie, a w roku 2019 placówka została przeniesiona do budynku przy ul. Płk. Witolda Sztarka 2.

W 2008 roku szkole nadano imię Marii Skłodowskiej-Curie, a w roku 2019 placówka została przeniesiona do budynku przy ul. Płk. Witolda Sztarka 2.

Lokalizacja oraz otoczenie szkoły pozwalają na przeprowadzenie wybranych lekcji w plenerze. Kontakt z naturą rozbudza ciekawość i zachęca uczniów do aktywnego działania.

Lokalizacja oraz otoczenie szkoły pozwalają na przeprowadzenie wybranych lekcji w plenerze. Kontakt z naturą rozbudza ciekawość i zachęca uczniów do aktywnego działania.

W 2019 roku szkoła wzbogaciła się o dwie pracownie fryzjerskie, dwie informatyczne oraz pracownię mechaniczną. Stanowią one jednocześnie ośrodki egzaminacyjne w zawodach: technik informatyk, technik programista i technik usług fryzjerskich. Utworzenie nowych pracowni zawodowych to ważny krok do zapewnienia wszechstronnego i nowoczesnego wykształcenia.

W 2019 roku szkoła wzbogaciła się o dwie pracownie fryzjerskie, dwie informatyczne oraz pracownię mechaniczną. Stanowią one jednocześnie ośrodki egzaminacyjne w zawodach: technik informatyk, technik programista i technik usług fryzjerskich. Utworzenie nowych pracowni zawodowych to ważny krok do zapewnienia wszechstronnego i nowoczesnego wykształcenia.

W roku 2020 uzyskaliśmy dofinansowanie na wyposażenie pracowni informatycznych z projektu: „Inwestowanie w rozwój infrastruktury kształcenia zawodowego”. Nowoczesne laptopy, programowalne klocki lego oraz roboty Dobot w pracowniach informatycznych stanowią cenny zasób edukacyjny, który przyczynia się do podniesienia jakości nauczania oraz przygotowania uczniów do wyzwań technologicznych współczesnego świata.

W roku 2020 uzyskaliśmy dofinansowanie na wyposażenie pracowni informatycznych z projektu: „Inwestowanie w rozwój infrastruktury kształcenia zawodowego”. Nowoczesne laptopy, programowalne klocki lego oraz roboty Dobot w pracowniach informatycznych stanowią cenny zasób edukacyjny, który przyczynia się do podniesienia jakości nauczania oraz przygotowania uczniów do wyzwań technologicznych współczesnego świata.

Na bieżąco modernizujemy infrastrukturę sieci informatycznej w budynku. Administrują nią nauczyciele przedmiotów zawodowych informatycznych oraz uczniowie klas branży informatycznej.

Na bieżąco modernizujemy infrastrukturę sieci informatycznej w budynku. Administrują nią nauczyciele przedmiotów zawodowych informatycznych oraz uczniowie klas branży informatycznej.

Jako pierwsi w regionie utworzyliśmy kierunki nauczania: technik informatyk, technik ochrony środowiska oraz technik programista.

Jako pierwsi w regionie utworzyliśmy kierunki nauczania: technik informatyk, technik ochrony środowiska oraz technik programista.

W 2023 roku w porozumieniu z Akademią Nauk Stosowanych w Koninie powstała klasa akademicka o profilu automatyka i robotyka.

W 2023 roku w porozumieniu z Akademią Nauk Stosowanych w Koninie powstała klasa akademicka o profilu automatyka i robotyka.

Pierwsze zajęcia z wykorzystaniem skanera 3d przeprowadził mgr inż. Rafał Bajdek – absolwent technikum informatycznego w Zespole Szkół Technicznych w Koninie, a obecnie pracownik dydaktyczny Akademii Nauk Stosowanych w Koninie.

Pierwsze zajęcia z wykorzystaniem skanera 3d przeprowadził mgr inż. Rafał Bajdek – absolwent technikum informatycznego w Zespole Szkół Technicznych w Koninie, a obecnie pracownik dydaktyczny Akademii Nauk Stosowanych w Koninie.

Jesteśmy jedyną szkołą w Koninie oraz powiecie konińskim, która kształci uczniów w zawodzie Technik usług fryzjerskich.

Jesteśmy jedyną szkołą w Koninie oraz powiecie konińskim, która kształci uczniów w zawodzie Technik usług fryzjerskich.

Świadcząca usługi fryzjerskie Spółdzielnia Uczniowska

Świadcząca usługi fryzjerskie Spółdzielnia Uczniowska "Włosomaniacy" stanowi interesującą inicjatywę, realizowaną przez młodzież w szkole, która wspiera ich rozwój osobisty i zawodowy.

Szkoła to nie tylko nauka… Organizacja wycieczek zawodowych i krajoznawczych stanowi istotny element wzbogacający proces edukacyjny oraz rozwój osobisty uczniów. Wycieczki zawodowe pozwalają młodzieży na bezpośrednie zapoznanie się z realiami pracy w różnych branżach, a wycieczki krajoznawcze umożliwiają odkrywanie nowych miejsc, poznawanie historii i kultury.

Szkoła to nie tylko nauka… Organizacja wycieczek zawodowych i krajoznawczych stanowi istotny element wzbogacający proces edukacyjny oraz rozwój osobisty uczniów. Wycieczki zawodowe pozwalają młodzieży na bezpośrednie zapoznanie się z realiami pracy w różnych branżach, a wycieczki krajoznawcze umożliwiają odkrywanie nowych miejsc, poznawanie historii i kultury.

Zakład produkcyjny Volkswagen Group Polska we Wrześni umożliwił naszym uczniom zwiedzenie automatycznej linii produkcyjnej pojazdów samochodowych. Fabryka ta oferuje możliwość zobaczenia procesu produkcji samochodów na własne oczy. Młodzież mogła z bliska obserwować pracę robotów i osób montujących poszczególne części pojazdów. Uczniom przedstawiono przemysł motoryzacyjny, informatykę i robotykę w przemyśle oraz technologie wykorzystywane w produkcji nowoczesnych pojazdów.

Zakład produkcyjny Volkswagen Group Polska we Wrześni umożliwił naszym uczniom zwiedzenie automatycznej linii produkcyjnej pojazdów samochodowych. Fabryka ta oferuje możliwość zobaczenia procesu produkcji samochodów na własne oczy. Młodzież mogła z bliska obserwować pracę robotów i osób montujących poszczególne części pojazdów. Uczniom przedstawiono przemysł motoryzacyjny, informatykę i robotykę w przemyśle oraz technologie wykorzystywane w produkcji nowoczesnych pojazdów.

Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszą się turnieje gier komputerowych. Wirtualne zmagania rozwijają umiejętności strategiczne, uczą pracy w zespole, doskonalą manualną obsługę komputera. Turnieje organizujemy w szkole, a ponadto najlepsza uczniowska drużyna wzięła udział w turnieju LOL, którego gospodarzem była ANS w Koninie.

Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszą się turnieje gier komputerowych. Wirtualne zmagania rozwijają umiejętności strategiczne, uczą pracy w zespole, doskonalą manualną obsługę komputera. Turnieje organizujemy w szkole, a ponadto najlepsza uczniowska drużyna wzięła udział w turnieju LOL, którego gospodarzem była ANS w Koninie.

„Noc zawodowców” to promocja szkolnictwa zawodowego, w szczególności zawodów z branży informatycznej, mechanicznej oraz beauty.

„Noc zawodowców” to promocja szkolnictwa zawodowego, w szczególności zawodów z branży informatycznej, mechanicznej oraz beauty.

Organizacja warsztatów fryzjerskich i informatycznych w ZST w Koninie dla młodzieży szkół podstawowych umożliwia naszym uczniom zdobywanie praktycznych umiejętności w zawodzie. Nasi młodzi goście mogą zaobserwować, na czym polega praca w wybranym zawodzie.

Organizacja warsztatów fryzjerskich i informatycznych w ZST w Koninie dla młodzieży szkół podstawowych umożliwia naszym uczniom zdobywanie praktycznych umiejętności w zawodzie. Nasi młodzi goście mogą zaobserwować, na czym polega praca w wybranym zawodzie.

Wykonanie fryzury to nie tylko umiejętność techniczna, ale także wyraz artystycznej wrażliwości. Konkurs „Złote Nożyczki” może zachęcić uczniów do eksperymentowania z różnymi stylami i kreatywnego podejścia do stylizacji włosów.

Wykonanie fryzury to nie tylko umiejętność techniczna, ale także wyraz artystycznej wrażliwości. Konkurs „Złote Nożyczki” może zachęcić uczniów do eksperymentowania z różnymi stylami i kreatywnego podejścia do stylizacji włosów.

Od grudnia 2023 roku nasza szkoła gości w swoich murach podopiecznych ze świetlicy środowiskowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Koninie. Z okazji Dnia Kobiet uczennice klas fryzjerskich pokazały, na czym polega zawód fryzjera, wykonując ciekawe stylizacje, a z okazji „Dnia Bajek” wykonały bajkowe fryzury dzieciom z Przedszkola nr 1 w Koninie.

Od grudnia 2023 roku nasza szkoła gości w swoich murach podopiecznych ze świetlicy środowiskowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Koninie. Z okazji Dnia Kobiet uczennice klas fryzjerskich pokazały, na czym polega zawód fryzjera, wykonując ciekawe stylizacje, a z okazji „Dnia Bajek” wykonały bajkowe fryzury dzieciom z Przedszkola nr 1 w Koninie.

Wolontariat stanowi doskonałą formę edukacji poza szkołą, pozwala młodzieży zdobywać praktyczne doświadczenie i wiedzę na temat rzeczywistych problemów społecznych oraz różnorodnych form pomocy. Od wielu lat uczniowie ZST w Koninie wspomagają WOŚP i organizacje pożytku publicznego.

Wolontariat stanowi doskonałą formę edukacji poza szkołą, pozwala młodzieży zdobywać praktyczne doświadczenie i wiedzę na temat rzeczywistych problemów społecznych oraz różnorodnych form pomocy. Od wielu lat uczniowie ZST w Koninie wspomagają WOŚP i organizacje pożytku publicznego.

Udział w sporcie rozwija umiejętności fizyczne, takie jak siła, wytrzymałość, zręczność i szybkość, co jest istotne dla ogólnego zdrowia i samopoczucia. Nasi uczniowie wielokrotnie zdobywali nagrody, biorąc udział w zawodach sportowych.

Udział w sporcie rozwija umiejętności fizyczne, takie jak siła, wytrzymałość, zręczność i szybkość, co jest istotne dla ogólnego zdrowia i samopoczucia. Nasi uczniowie wielokrotnie zdobywali nagrody, biorąc udział w zawodach sportowych.

Europejski Tydzień Sportu, który odbywał się we wrześniu 2023 roku, był doskonałą okazją, aby na zaproszenie ZST w Koninie przyjechała Marta Walczykiewicz. Multimedalistka mistrzostw świata, Europy i Polski w kajakarstwie przeprowadziła razem z grupą uczennic specjalny zestaw ćwiczeń wzbogacony o starannie przygotowany podkład muzyczny.

Europejski Tydzień Sportu, który odbywał się we wrześniu 2023 roku, był doskonałą okazją, aby na zaproszenie ZST w Koninie przyjechała Marta Walczykiewicz. Multimedalistka mistrzostw świata, Europy i Polski w kajakarstwie przeprowadziła razem z grupą uczennic specjalny zestaw ćwiczeń wzbogacony o starannie przygotowany podkład muzyczny.

Z okazji Jubileuszu 60-lecia ZST w Koninie, w naszej szkole odbyły się Zawody siłowe. Patronat nad imprezą objęła firma Pan Łącznik. W zmaganiach wzięło udział 6 szkół z Konina, a rywalizowano w trzech konkurencjach dla dziewcząt  i chłopców.

Z okazji Jubileuszu 60-lecia ZST w Koninie, w naszej szkole odbyły się Zawody siłowe. Patronat nad imprezą objęła firma Pan Łącznik. W zmaganiach wzięło udział 6 szkół z Konina, a rywalizowano w trzech konkurencjach dla dziewcząt i chłopców.

Dzięki współpracy z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie nasi uczniowie wyjadą na staże i praktyki zawodowe w ramach programu Erasmus. Natomiast współpraca z 33 Jednostką Lotnictwa Transportowego w Powidzu zaowocuje wycieczką zawodową dla uczniów klas o profilu informatycznym i mechanicznym, mającą na celu zapoznanie z pracą jednostki wojskowej.

Dzięki współpracy z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie nasi uczniowie wyjadą na staże i praktyki zawodowe w ramach programu Erasmus. Natomiast współpraca z 33 Jednostką Lotnictwa Transportowego w Powidzu zaowocuje wycieczką zawodową dla uczniów klas o profilu informatycznym i mechanicznym, mającą na celu zapoznanie z pracą jednostki wojskowej.

Nasze plany to również specjalizacja branży informatycznej w dziedzinie sztucznej inteligencji, w branży mechanicznej skoncentrowanie się na napędach proekologicznych, odpowiadających potrzebie rozwoju bardziej zrównoważonych technologii, ograniczających emisję szkodliwych substancji i promujących ekologię.

Nasze plany to również specjalizacja branży informatycznej w dziedzinie sztucznej inteligencji, w branży mechanicznej skoncentrowanie się na napędach proekologicznych, odpowiadających potrzebie rozwoju bardziej zrównoważonych technologii, ograniczających emisję szkodliwych substancji i promujących ekologię.

Dyrekcja i społeczność Zespołu Szkół Technicznych w Koninie  serdecznie dziękują wszystkim sponsorom za życzliwość, bezinteresowną pomoc oraz za wniesiony wkład w dotychczasową działalność NASZEJ PLACÓWKI Niech nasza wspólna droga będzie owocna i pełna sukcesów.

Dyrekcja i społeczność Zespołu Szkół Technicznych w Koninie serdecznie dziękują wszystkim sponsorom za życzliwość, bezinteresowną pomoc oraz za wniesiony wkład w dotychczasową działalność NASZEJ PLACÓWKI Niech nasza wspólna droga będzie owocna i pełna sukcesów.